Hírek
Pénzügyek gyerekszemmel
A pénzügyi világhoz kapcsolódó egyértelmű fogalmak a gyermekeknek gyakran megfoghatatlan, rejtélyes dolognak tűnnek. Mi az a bank? Mi a hitel? Hogy lehetséges, hogy egy gépből pénzt kapunk? Hogyan takarékoskodhatunk? A hét évvel ezelőtt indított K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő résztvevőinek ezek már nem ismeretlen kérdések. Felelős vállalatként a pénzintézet igyekszik hozzájárulni ahhoz, hogy a társadalom tagjai teljes életet élhessenek, eligazodjanak a pénzügyek világában és így okos döntéseket hozzanak. Bőven van mit tenni, ami abból is jól látszik, hogy Mikulás alkalmából a vetélkedő szervezői pénzügyi kérdéseket tettek fel nyolc év körüli gyerekeknek.
A pénzintézet a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedőt azért hívta életre, hogy már általános iskolás korban játékosan megismertesse a gyerekekkel az alapfogalmakat, és ne csupán megtanulják a kifejezéseket, de azokat értőn a gyakorlatban, hétköznapi szituációkban is tudják használni. Az eltelt hét év alatt több mint 30 ezer diák vett részt a versenyen, de még bőven van mit tenni. A vetélkedő szervezői pénzügyi kérdéseket tettek fel nyolc év körüli gyerekeknek, hogy képet kapjanak arról, milyen rálátásuk van a területre.
A válaszok amellett, hogy képet adnak a kicsik gondolatairól, mosolyt csalnak az arcunkra. A szervezők arra is figyelmeztetnek, hogy a Mikulás ajándékai is eszközt adhatnak a szülők kezébe, hogy beszélgessenek gyerekeikkel a tudatos pénzügyi döntésekről. És akkor jöjjenek a gyerekek gondolatai bankról, hitelről és biztosításról, hogy Mikuláskor ne csak a gyerekek, a felnőttek is mosolyogjanak!
A bankautomata egy nagy tartály
„Mondjuk berakod a bankkártyát az automatába, és bedobsz pénzt, akkor azt a pénzt rárakja a kártyára, ez egy nagy tartály.”
„Arra való, hogy felvegyünk pénzt, a saját pénzünket, amit beadtunk a bankba. Bankkártyával vehetjük fel.”
„Minden helyen, áruházakban a bankkártyád segítségével készpénzt vehetsz ki. Berakhatsz annyit, amennyi a hitelkártyán van, kivehetsz annyit, amennyi a bankkártyán van. Az automata az, ami régen széf volt, ma már egy számla, ahol a pénzt gyűjtöd.”
A bank megőrzi a pénzt, amíg nincs rá szükséged
„A bank arra való, hogyha dolgozunk és kapunk pénzt, akkor azt oda küldik egyből a bankba. Vagy a ház árát. Megőrzi a pénzt, amíg nincs rá szükséged. Hitelt is lehet onnan felvenni.”
„Onnan lehet szedni bankkártyát, de ahhoz be kell adnod pénzt és azt ráteszik a bankkártyára és akkor lehet kérni kölcsön is.”
„Amikor egy ember a páncélban tartja a pénzét, akkor ugyanannyi marad. Míg ha beteszi a bankba, akkor kap rá kamatot, nő a pénze.”
A hitel az, ha adunk pénzt a banknak és a felét visszaadja
„Hogy valamit elhiszünk?”
„Van olyan, hogy hitelkártya. A hitel…tippelek: bead x pénzt és a bank visszaadja a felét.”
„A bank adja. Egy olyan ember kéri, akinek pénzre van szüksége, hogy még több pénzt termeljen. Pl. akar egy céget, embereket, helyet, akkor ehhez kell. Így sok pénzt keres, többet mint a kamatos visszafizetés, tehát jól jár, mert a bank nélkül nem tudná létrehozni a cégét.”
„Kapsz a banktól pénzt mondjuk 9 millió forintot, akkor 10 milliót kell visszaadni, mindig 1 millióval többet kell visszaadni, mint amennyit felvettél.”
„Ha nincs annyi pénzed, hogy megvegyél valamit, akkor kérsz hitelt.”
„Nekünk volt olyan, hogy elfogyott minden pénzünk, aprónk sem volt, meg a bankkártyán is alig volt, akkor vettünk fel hitelt.”
Van űrhajóbiztosítás is
„Ha befizetsz autóbiztosítást, ha karambolozol, akkor a biztosító kifizeti.”
„Van még utas-, élet-, házbiztosítást. Űrhajóbiztosítás.”
„Ha egy tárgyra kötünk biztosítást, akkor ha megrongálódik vagy ellopják, akkor a biztosító kifizeti.”
„Hogyha kötsz lakásbiztosítást és leég a házad, akkor a felújítás felét fizeti a bank. Van olyan is, hogy ütközöl vagy repülsz, akkor az autónak a felét fizetik. Ha repülsz, akkor megsérülsz és az orvosi pénz felét fizetik. Ugye?”
Hogy mi a kamat?
„Nem tudom.”
„Én sem.”
„Valami 90 ezer forintba kerül de van hozzá hitel és akkor olcsóbb.”
„Én tudom! Az a kamat, hogy kérsz a bankból pénzt, és többet kell visszaadni.”
A K&H, vezető pénzügyi intézetként hisz abban, hogy ügyfelei okos döntéseinek elősegítésén túl felelős azért a társadalomért és környezetért, amelyben dolgozik. Fenntarthatósági stratégiája négy kiemelt területének egyike az oktatás, ezen belül is a fiatalok pénzügyi oktatása, ezért aktívan tesz a pénzügyi ismeretek széleskörű terjesztéséért, a pénzügyi kultúra fejlesztéséért, azzal a céllal, hogy megkönnyítse a felnövekvő generáció mindennapi pénzügyekben való eligazodását.
A válaszokból jól látszik, hogy érdemes a gyerekek pénzügyi tudatosságának nevelését minél korábban elkezdeni, az őket közvetlen érintő témákban elmagyarázni nekik az összefüggéseket. Ilyen lehet például a Mikulástól kapott csokoládétudatos beosztása, amelyen keresztül megértethetjük gyermekünkkel a takarékoskodás mechanizmusát, előnyeit, illetve annak fontosságát. A Mikulás-ajándékok is eszközt adhatnak a szülők kezébe, hogy beszélgessenek gyerekeikkel a tudatos pénzügyi döntésekről. A kapott csokik és egyéb finomságok beosztása például fontos lépés, ahogy az is, hogy ne legyenek túlzott elvárásai a gyerekeknek az ünneppel kapcsolatban – a Mikulásnak mindenkinek ajándékot kell adnia és a lehetőségei neki sem végtelenek. Ennek tudatosítása első lépés lehet egy pénzügyileg felkészült generáció felé.
2017.12.11.